Punk – Punk Rock – w moim życiu

https://www.dominczak.waw.pl/nauka-rysunku/

Punk zaczął się u mnie niewinnie. W latach 80 a w zasadzie w 1988 kiedy to po raz pierwszy usłyszałem KSU. Gdzieś jeszcze po drodze była Armia i Dezerter bo mój kolega z klasy skinhead spod znaku celta mówił , że woli punkową muzykę bo fajniej grają. Co ciekawe zamiast „w szarych kłębach dymu umierają drzewa Armii śpiewał „w szarych kłębach dymu umierają Żydzi”. I ja przez pewien czas myślałem, że Armia to zespół naziolski. Dobre , co nie 😉

To był czas, że nie miało się nic. To był czas, że jedyna muzyka to były kasety magnetofonowe z nagraniami z radia. Nikt nie myślał o czymś takim jak prawa autorskie. Radiowi prezenterzy bardzo w tym pomagali żeby nagrania były niezakłócone. Jeden z nich nawet odliczał 3,2,1 … pauza i wtedy my wszyscy włączaliśmy „nagrywanie”. I tak na kasecie ORWO albo Stilon Gorzów pojawiły się „Umarłe drzewa”, „Pod prąd” i „1944” KSU.

I coś wtedy we mnie pękło – będę tego słuchał! Punk rock To jest moja muzyka!

Read more

Nowy Jork – relacja z podróży

Nowy Jork relacja z podróży

Nowy Jork – to było moje miasto marzeń. Czekałem 21 lat żeby tam pojechać aż w końcu to zrobiłem. Podróż życia, po której pomyślałem „nigdy nie chciałbym tu mieszkać!” Ale jednocześnie chciałbym tu jeszcze wrócić! Wiele rzeczy, które o Nowym Jorku wiedziałem sprawdziły się. Wieżowce Art Deco, Central Park czy Metropolitan Museum of Art warte są każdych pieniędzy. Ale syf i brud już nie. Tak samo kawa w papierowych kubeczkach – nie do zniesienia. Za to msza święta w katedrze St. Patrick – niesamowite przeżycie.

Nowy Jork most brookliński

ESTA – absurdy się zaczynają

Ominęło mnie stanie w kolejkach po wizę do USA. Jedynie co musisz zrobić na początku to wypełnić formularz ESTA . Chyba najgłupszy jaki widziałem w swoim życiu.

Sam wniosek ESTA znajdziesz tu :

https://esta.cbp.dhs.gov/

ESTA – zobacz czy nie popełnisz tego samego błędu

Po wypełnieniu wniosku odpowiedź przychodzi w ciągu 24h godzin. Ja wypełniłem za siebie i za córki z dużym wyprzedzeniem. Ale zrobiłem pewien katastrofalny błąd. Mój paszport kończył się jakoś w okolicach grudnia. Pierwszą termin, który wybrałem na podróż do Nowego Jorku to był koniec kwietnia. Doznałem jednak kontuzji nogi i przeniosłem się na czerwiec.

Zapomniałem jednak sprawdzić precyzyjnie datę ważności paszportu. I zrobiło się tak że wyjazd do USA byłby na 6 miesięcy i 20 dni przed datą ważności ale powrót … na 5 miesięcy i 29 dni. Dlatego pamiętaj:

Sprawdź czy data ważności paszportu nie kończy Ci się za mniej niż 6 miesięcy.

Ja ESTĘ miałem wypełniony na stary paszport. W trybie ekspresowym wyrobiłem nowy. I byłem przekonany, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Jaki był mój szok kiedy robią odprawę na 24 h przed okazało się, że ten nowy paszport nie pozwala mi na wjazd do USA!

Bilety kupione, noclegi zapłacone, córki czekają w przedpokoju a ja nie mam możliwości wjechania do Ameryki!

Załamałem się! Wyjazd życia a tu z takiego błahego powodu miałbym zostać.

Co tu robić!!! Jest piątek godzina 21:09 a wylot mamy o 18:30 w sobotę.

Przypomniałem sobie, że poprzednia ESTA przyszła jakoś szybko.

Usiadłem do kompa i wypełniłem wszystko od nowa. Co pół godziny nerwowo sprawdzałem status.

Czy nie mogłem zapytać czy ESTA będzie ważna, mogłem i zapytałem ale błędnie uznałem, że brak odpowiedzi to milczący akcept.

Sprawdzam o 2:20 w nocy – nie ma!

Sprawdzam o 3:05 … i ufff ulga – dostaję ESTĘ. Robię odprawę i wszystko działa. Marzenia się spełniają …

ale nie do końca.

Lot do Nowego Jorku

Lot do Nowego Jorku odbywaliśmy Dreamlinerem Lotu. I nawet miejsc w klasie Economy były fajne. Ogólnie bardzo polecam Lot jako przewoźnika. Samolot był pełny – widać, że ta trasa cieszy się dużym zainteresowaniem dlatego warto zarezerwować miejsce wcześniej.

To co zrobiło na mnie wrażenie to system ściemniających się okien. Takiego bajeru to jeszcze nie widziałem. Drugą rzeczą – wyjmowane z podłokietnika monitory z możliwością obejrzenia sobie filmu czy posłuchania muzyki. Wygląda to tak, że wchodzi się w menu i wybiera to na co ma się ochotę. A wybór jest całkiem duży – lot minął mi szybko i bez komplikacji.

Naprawdę polecam Lot.

Odprawa na JFK – Nowy Jork

Straszono mnie odprawą i rozmową z urzędnikiem na granicy. Okazało się to banalne – przynajmniej w moim przypadku.

Znudzony oficer nawet nie zadawał pytań. Wziął paszport, sprawdził i kazał iść dalej.

Brud – pierwsze wrażenie Nowego Jorku

Na JFK odbierał mnie szwagier. Ostatni raz widzieliśmy się kilkanaście lat temu.

Generalnie pracuje on na Manhattanie i podjechanie po nas na JFK „prawie” nie było problematyczne. Prawie – ponieważ strasznie narzekał na „traffic”. Słowo „traffic” miałem jeszcze słyszeć wielokrotnie 😉

Dla mnie akurat było to super bo mogłem przyglądać się miastu o którym tak marzyłem.

Fajne było też , że jechaliśmy mega wygodnym Lincolnem.

Jadąc JFK na Manhattan moją uwagę zwrócił powszechny brud. Niektóre fragmenty pobocza były tak zasyfione, że aż się nie dało patrzeć. No i wiele z tych śmieci musiało już tam leżeć od dłuższego czasu. Ale moje obserwacje w tym zakresie jeszcze opiszę.

Nowy Jork uliczka
Tak wyglądała ulica przy której mieszkaliśmy – tu część bliżej Central Parku

83`rd street – nasze miejsce zamieszkania

Miejsce które wybrałem było bardzo blisko Central Parku. Dzieliły nad od niego dwie przecznice. Wybrałem je ze względu na cenę. Okazało się, że część wschodnia przy Central Parku jest dużo droższa niż zachodnia.

Gdybym teraz miał wybrać raczej wybrałbym coś w Greenwich Village albo Chelsea. Te bardziej turystyczne części NYC są bardzo drogie i najczęściej głośne. Ja wolę coś bardziej spokojnego

Szok cenowy – dziś nie jestem głodny

Karta VISA Infinity – ciekawa opcja na NYC

Jak wygląda paragon z McDonaldsa w Nowym Jorku

McDonalds w NYC

Być w USA i nie postrzelać sobie? Strzelnica w Pensylwanii

strzelnica w USA

Atrakcja którą odkryłem przypadkowo a którą polecam

Głównym celem w NYC było dla mnie MET. Drugim obejrzenie wieżowców a trzecim … porysowanie z lokalną społecznością.

Odszukałem grupy rysownicze na Fb i domówiłem się gdzie i o której będą rysować.

bilet na prom w Nowym Jorku

Spotkanie miało odbyć się przy wschodniej części East River w Socrates Sculpture Park. Znalazłem dzięki apce najlepsze połączenie i wyruszyłem. Na brzegu East River – przystanek East 90th st. – okazało się, że muszę wsiąść na prom, który zawiezie mnie na przeciwległy brzeg. Kupiłem bilet który masz na obrazku i ruszyłem.

Szybko okazało się, że wybrałem złe połączenie. Mój prom omijał drugi brzeg i płynął wzdłuż Manhattanu aż do Wall Street. Już po paru minutach wiedziałem że będzie to jedno z lepszych odkryć mojego wyjazdu.

Szkice

szkicownik wojciecha domińczaka

Ostatnio udało mi się narysować parę ciekawych rzeczy – zapraszam do obejrzenia – 3 najnowsze szkice.

Szkic wieńczy dzieło 😉

Co roku ustawiam sobie postanowienia noworoczne. I od jakiegoś czasu dobrze mi idzie ich realizacja. I tak na przykład postanowieniem noworocznym nr.26 na rok 2022 było zrobić 50 stron w szkicowniku. Te szkicowniki daję później moim dzieciom. Takie swoiste „Non omnis moriar”

Read more

Opowieść rysunku

Jaki szkicownik wybrać do rysowania

Polskie morze nie rozpieszcza. Kiedy po wielu latach znów nad nie wróciłem pogoda była rozczarowująca. Zamiast wylegiwania się na plaży pozostały spacery pomiędzy czarnymi plamami chmur które przynosiły deszcz. Dla większości osób to koszmar ale nie dla artysty. Dla mnie każda pogoda jest dobra. Noszę ze sobą w plecaku szkicownik i zawsze znajdzie się jakieś ujęcie. Zobacz jak to było ze mną w Lipcu 2022.

Read more

Wojna na Ukrainie – scenariusz który niestety jest możliwy!

Jest rok 2035. Rosyjski gaz i ropa nadal płyną do Europy. Wojna na Ukrainie , która skończyła się w 2025 roku niewiele zmieniła. Rosyjscy oligarchowie nadal chętnie stołują się w Londynie i na Lazurowym wybrzeżu. W Parlamencie Europejskim nadal trwają debaty czy Rosja jest groźna czy jednak nie. Ponoć wojna okazała jej słabość. Tu i ówdzie pojawiają się głosy, że była to tylko zasłona dymna. Donbas, Krym i połączenie z Rosją zostało przyznane Rosji w ramach przerwania działań wojennych. Po śmierci Włodzimierz Putina w rosyjskiej polityce widać wyraźną odwilż. Czasami ma się jednak wrażenie, że jest tak jak było a ludzkość nie uczy się na własnych błędach.

Czytaj dalej

Inktober – co to jest?

Inktober

Inktober – czyli rysowanie w Październiku, technikami mokrymi. Jest to połączenie wyrazu Ink (atrament/tusz) + October (Październik). Pierwszy Inktober odbył się w 2016 roku. Od tego czasu co roku tysiące rysowników chwyta za pióra lub stalówki i rysuje. We wrześniu pojawia się lista tematów które rysuje się codziennie. Autorem Inktobera jest Jake Parker ( linki do oficjalnych stron) Niżej mnóstwo przykładów.

Sukcesywnie zamierzam zrobić Inktobery od czasów ich powstania – poniżej wrzucę wszystkie prompty z lat ubiegłych a potem sukcesywnie będę je uzupełniał o rysunki.

Czytaj dalej

Poradnik rysunkowy

poradnik rysunkowy

Wiatraki są wspaniałe

W tym artykule znajdziesz całą masę użytecznych porad dotyczących rysowania i brania udziału w konkursach

Kiedy jest koniec konkursu rysunkowego na Wiatrak:

Spis treści tej strony

Garść użytecznych trików - jak wygrać konkurs

Nazywam się Wojciech Domińczak i od ponad ćwierć wieku uczę rysunku. Wielokrotnie też przygotowywałem ludzi do konkursów rysunkowych. Też do specyficznego konkursu jakim jest przygotowanie do egzaminów wstępnych na architekturę.

Przez te wszystkie lata opracowałem skuteczną metodę jak wygrywać konkursy. Oto checklista którą musisz wdrożyć jeżeli chcesz się liczyć :

 •  Wyróżnij się – nie ma nic gorszego niż zrobienie jednej z kilkudziesięciu identycznych prac. Jak rozpoznać identyczną pracę jak u innych? Będzie to pierwsze skojarzenie.
 • Jeżeli masz taką możliwość dowiedz się kto jest jurorem. A potem obejrzyj jego portfolio – zobacz jakie kadry lubi, co wybierał na innych konkursach. Ludzie działają nawykami więc będzie wybierał podobnie. Poza tym najbardziej lubimy przykłady takie jak nasze. Oceniający też będzie oceniał subiektywnie „pod siebie” nawet jeżeli będzie mówił o „obiektywności”
 • Zrób kilka szkiców – minimum 3 i wybierz najlepszy. Jeżeli nie jesteś pewny – posiłkuj się kimś kto siedzi w branży artystycznej.
 •  

Na tej stronie znajdziesz mnóstwo użytecznych trików. Wiele z nich pomoże Ci ponieść poziom rysunku. A kto wie, może i nawet wygrać ten konkurs ?!

Ten artykuł będę pisał na raty więc jest „work in progress”

Wycieczka do najbliższego Wiatraka – ale czy się wyrobię … jest tylko dwu godzinne okno

Muszę zrobić wpis, nie! ja chcę zrobić wpis. Potrzebuję dobrych przykładów żeby ten poradnik rysunkowy był dobrym poradnikiem.

Przeglądam zdjęcia z ostatnich 20 lat. W tym czasie byłem w przynajmniej trzech skansenach. W Tokarni, ależ tam był dobry chleb ze smalcem! W Sierpcu – tu przyjechałem na zaproszenie lokalnego Liceum. (Swoją drogą to jeżeli jakieś Liceum chce mnie zaprosić na lekcję do siebie to chętnie przyjadę) No i Maurzyce … dość dawno temu.

Nie ma co się oszukiwać – Drewniana architektura jest piękna. Polecam!

Przejrzałem wszystkie zdjęcia. Nie mam dobrych zdjęć wiataraków 🙁

Trzeba zrobić wycieczkę. Idę więc po kolei – Google – wyszukaj – Wiatrak.

Jest !!! I to całkiem blisko mnie w Licheniu Starym. Wyglądam przez okno jest dżdżysto i ponuro – w takich warunkach zdjęcia nie wyjdą dobrze. Zaglądam na prognozę pogody. Jest dwugodzinne okno słoneczne za trzy dni. Wystarczy jednak, że przesunie się w czasie i wyjdzie w nocy albo przed świtem. Napięcie rośnie – czy się wyrobię?

Tokarnia wiatrak kompletny

Nie przypadkiem odwiedziłem Tokarnię. Byłem tam właśnie ze względu na ten wiatrak.

Było to w roku 2003. Pewnie teraz drzewa są dużo wyższe, No i nie widać Chęcin.

Dokładnie tak – przyjrzyj się temu zdjęciu – w tle widać zamek królewski w Chęcinach.

Dlaczego warto odwiedzić tokarnię

Świetnie zachowany wiatrak

Obejrzyj zdjęcia niżej. Zakochasz się w tym miejscu.

Dużo fajnych budynków

Tokarnia to nie tylko wiatrak ale cała masa przykładów polskiej architektury drewnianej

Bliska odległość do zamku w Chęcinach

Zaledwie parę kilometrów i możesz zwiedzić zamek średniowieczny w Chęcinach.

Kilka trików które przydadzą Ci się w konkursie

wiatrak tokarnia zbliżenie

Wyróżnij się

Jeżeli chcesz wygrać konkurs nie myśl tylko o tym co Ty chcesz zrobić. Pomyśl co zrobią inni uczestnicy i spróbuj się wyróżnić. Nie daje to gwarancji wygranej ale zwiększa szansę. Wyróżnić można się umiejętnością rysowania ale i nietypowym kadrem. Na przykład takim jak ten tutaj. W akapicie niżej pokażę pewną znaną zasadę kompozycyjną. Naucz się jej - przyda Ci się w przyszłości

Siatka kompozycyjna

Większość osób ustawiłaby kompozycję osiowo. Czyli mówiąc po ludzku po środku kartki. Dużo lepsze efekty kompozycyjne da Ci ustawienie głównego tematu w siatce kompozycyjnej. Tak jak tu na obrazku - zaznaczone liniami.
W fotografii jest to taki bezwzględny fundament. Kompozycja w rysunku i fotografii to rzecz wspólna. Od tej pory możesz ją stosować. Pamiętaj! Możesz a nie musisz.

dynamika kompozycji

Dynamika kompozycji 2

W poprzednim akapicie pokazałem kadrowanie siatką fotograficzną. W tym przykładzie pokazuję jak uzyskać dynamikę kompozycji.
Jak będziesz robić zdjęcie do konkursu zrób jedno ujęcie w którym płaszczyzny będą dzielić arkusz na pola powierzchni o różnej wielkości i kształcie.
To bardzo dynamizuje kadr. Ja w swojej Szkole Rysunku uczę jeszcze jednej fajnej rzeczy - popatrz niżej.

kompozycja w rysunku

Kompozycja w rysunku - Linie naprowadzające

Na prezentowanej fotografii mamy inny bardzo przydatny trik.
Nazywa się "linie naprowadzające". I znów jest tak, że kompozycja w rysunku pokrywa się z kompozycją w fotografii.
Przeanalizujmy to ujęcie:
- wiatrak znajduje się w 1/3 kadru. Czyli zgodnie z tym co podawałem wyżej
- droga naprowadza na odległy widok - zamknięty zamkiem w Chęcinach
- jest poprowadzona tak, że silnie dynamizuje przestrzeń arkusza - bo dzieli go na pola powierzchni różne co do kształtu i wielkości

A teraz - odszukaj wiatraki w swojej okolicy i zrób w słoneczną niedzielę wycieczkę po nich. Zrób własny zestaw zdjęć. To pomoże w lepszej pozycji w konkursie.

jak kadrować rysunek

Podkreśl osiowość i monumentalizm

A tu kompletnie inaczej podchodzimy do kadru.
Jak kadrować rysunek żeby był monumentalny?

Obniżam horyzont. Tu zaznaczony jest czerwoną linią.

Tips & Tricks :
Żeby znaleźć horyzont wystarczy przeprowadzić poziomą linię przez głowę postaci na zdjęciu.

Horyzont jest tu bardzo nisko.

Wiatrak jest osiowy. W tym przypadku oś wiatraka pokryłem z osią kartki.
Co w przypadku zdjęcia które łapie jeszcze trzeci zbieg daje podbicie monumentalizmu.

Po co rysunek ?

Kiedy w dzisiejszych czasach …

Po pierwsze odstresowuje! I podczas procesu rysunkowego ładujemy sie pozytywnie

Po drugie może być to hobby tak jak u mnie wędkarstwo – nie zarabiam na rybach , ale są tacy którzy tak. Ja po prostu to lubię.

Po trzecie zawsze jak jestem na wyjeździe z rodziną „na plaży” to się nie nudzę

Po czwarte jak wyjeżdżam do jakiegoś miasta to kochając sztukę, architekturę starą i nową, i rysowanie, mam pełne ręce roboty. Fajnej roboty

Po piąte – od czasu do czasu kasa za to wpadnie. Tak jak ostatnio ktoś kupił mój rysunek Coral A3 za 2.000 zł ja jeszcze nie zdążyłem zrobić galerii na swojej stronie a ktoś sam z siebie mi to dał. Wiesz… to miły dodatek do życia.

Po szóste – to prestiż. Co bym nie mówił na temat talentu to i tak 99.99% ludzi w talent wierzy. Mają mnie za uprzywilejowanego życiowo. I nadają mi szalony prestiż. Podobnie jest z architekturą – hajs nie zawsze jest ok. Ale w społeczeństwie prestiż jest zawsze

Po siódme – wg teorii Hrvardu – rozwijanie jakiejś umiejętności jest jednym z czynników szczęścia. Czyli jak roziwjam rysunek to czuję się szczęśliwszy.

Po ósme – Plener – to jest takie połączenie wszsytkiego razem – całej piątki szczęścia – 1. Relacje 2. Podróże 3. Pasje 4. Samorozwój 5. Dążenie do mistrzostwa. Uwierz mi że jest w Dominie grupa ludzi która jeździ na plenery i poza tym nie ma czasu na rysowanie

Po dziewiąte – próżność – to strasznie miłe jak ludzie cmokają z zachwytu. Próżne ale fajne 😁

Po 10 Non omnis Moriar – rysując zostawiamy trwały ślad po sobie. Większość ludzi zniknie ze świata i nikt o nich pamiętac nie będzie – artyści nigdy nie znikają

Po 11 unikalność

Na świecie liczy się to co jest rzadkie, nietypowe. Wtedy staje się obiektem pożądania. Szampan z zatopionego statku wiozącego ten trunek na dwór Cara kosztuje 5000$ za butelkę. Diament

W znaczkach liczy się błąd drukarski – wtedy osiągają zawrotną sumę.

Człowiek który rysuje i dochodzi w tym do jakiejś umiejętności staje się unikalny. W obecnych czasach człowiek który spędzi nad rysunkiem 40 godzin to rzadkość. Bo teraz jest raczej „Tu i teraz” Młodzi ludzie nie chcą ślęczeć nad ćwiczeniami. Powtarzanie podstaw – nasze Dominowe „Granie Gam” prawie nie wchodzi w grę.

Kiedy w latach 2000-2010 szkoliłem młodzież co roku wychodzili wspaniali mistrzowie A to tylko część tej listy „

 1. Tytus Brzozowski
 2. Asia Pętkowska
 3. Minh Dam
 4. Rafał Rudko
 5. Michał Orłowski
 6. Grzesiek Wróbel
 7. Wiktor Mielniczuk

To są światowej klasy akwareliści!!!

Po 2015 roku z młodych nie ma już prawie nikogo. Czemu się tak stało?

Jednym z czynników jest zlikwidowanie akwareli na egzaminie na architekturę. Drugim „Pantha Rei” – Wszystko płynie.

Ja nadal chciałbym wypuszczać mistrzów ale kiedy zachęcam do ćwiczeń odbijam się od ściany.

Dla porównania

w takim 2001 roku miałem grupę Gdzie byli Grzesiek, Wiktor, Miszkur, Straszak, Książę Ciemności W tej grupie przyniesieni po tygodniu mniej niż 5 prac było obciachem.

Teraz żeby wyrwać z gardła jeden dodatkowy rysunek to już jest wyczyn.