Cykl rysunkowy „Wierzby mazowieckie”

Wierzby mazowieckie - lubię je rysować ale nie tylko

Wierzby mazowieckie towarzyszyły mi od dzieciństwa. Chociaż jako dziecko nie zwracałem na nie uwagi tak jak teraz bo kiedyś były wszędzie. Z czasem ludzie przestali je wykorzystywać i zaczęły znikać z naszego krajobrazu. Może te rysunki będą uwiecznieniem ostatnich z nich?

Rozpoczynam cykl rysunkowy - "Wierzby mazowieckie"

Najładniej wyglądają zimą!

Kiedy nie mają liści można obejrzeć ich pokroje. Jeżeli jeszcze dzień jest słoneczny to gra cieni rzuconych jest przepiękna.

No ale wrzucę coś żeby nie było tak łyso. Na początku 2022 roku postanowiłem zrobic cykl rysunków składający się z 12 sztuk. Oto dwie pierwsze :

 

Wierzba mazowiecka
Wierzba mazowiecka - prosto z Wielkopolski 😉 z okolic Koła
Rysunek Wojciecha Domińczaka
To jest ta sama wierzba tylko z drugiej strony strumienia

Jak narysowałem te wierzby

Tu będzie część poradnikowa.

Na początku zrobiłem podrys cienkopisem Uni Pin 01 – kupuje je w sklepie Art Shock bo lubię tamtejszą obsługę. (Linki które tu zamieszczam prowadzą do sklepu. Uwaga! Nie jest to lokowanie produktu 😉 po prostu dzielę sie informacją)

W tym samym sklepie kupiłem inne narzędzia :

Tusz czarny Kuretake, Tusz biały Kuretake – to Oni mi polecili te tusze więc jestem im za to wdzięczny. Rzeczywiście jakościowo są one duże lepszy od porównywalnych tuszy rysunkowych. Mają dużo lepszą czerń.

Kartki papieru to zwykłe brystole A3 o gramaturze 180g

Użyłem jeszcze pędzelków Renesans 1006 R w rozmiarach 0 i 2/0

Do wyrafinowanych linii użyłem stalówki w drewnianej obsadce. Mam ją od wielu lat. Samą stalówkę to chyba nawet ze 20 lat a obsadkę od 12. Polecam te naturalne – nie lakierowane. Lakierowane pod wpływem wody pęcznieją a potem rozsychając się łuszczy się farba. W najmniej oczekiwanym momencie kruszy się na rysunek lub do kałamarza z tuszem. 

 

Teraz przerywnik na kolejne dwie prace z cyklu Rysunek Wierzb Mazowieckich

Jeżeli chciałbyś kupić ode mnie taki rysunek to kosztuje on 2000 zł

Dalsza część poradnika rysunkowego Wojciech Domińczaka

Po zrobieniu podrysu biorę pędzelek grubszy czyli w rozmiarze 0 i wydobywam Noirowe czernie.

Styl Noir – to taki specjalny styl gdzie redukuje się miękkość przejść tonalnych i pozostawia czystą czerń – bardzo lubię ten styl. A ponieważ jestem facetem to kolory rozróżniam ale szału nie ma 😉

Pro Tip dla mężczyzn :

„Panowie, większość z nas słabo widzi barwy. Kiedy początkujący artysta to odkrywa to strasznie się tym stresuje. Niepotrzebnie. Jest cała masa dziedzin rysunkowych gdzie możemy funkcjonować. Ważne jest żeby nie używać zbyt jaskrawych kolorów bo może wyglądać to słabo”.

Po użyciu grubszego pędzla do wydobycia czerni przesiadam się dodatkowo na pędzelek 2/0. Od tego momentu rysuję grube i średnio grube gałęzie. Cienkie gałęzie rysuję moimi ulubionymi UniPinami 0.1; 0.2, 0,3  a nawet 0.5.

No i teraz kolejne dwie wierzby z cyklu a po nich dalszy opis techniki rysunkowej

Hej. Wrzuć link do tego artykułu na swojego bloga www lub stronę www bo bardzo potrzebuję linków.

Rysunek Wierzb nr. 5 i nr. 6

Wierzba mazowiecka rysunek 7

Znajdź moje logo!

Każdą swoją pracę sygnuję monogramem WD. Zawsze staram się to ukryć. Ci, którzy znają te praktykę mają dodatkową zabawę 🙂

Czasami logo jest łatwe do znalezienia a czasami trzeba się wysilić. Nie mniej jest na każdym rysunku.


Wierzby mazowieckie w zgrupowaniu - cz.8

Wierzby mazowieckie 9 i 10

Dodaj komentarz