Ostatnio udało mi się narysować parę ciekawych rzeczy – zapraszam do obejrzenia – 3 najnowsze szkice.
Szkic wieńczy dzieło 😉
Co roku ustawiam sobie postanowienia noworoczne. I od jakiegoś czasu dobrze mi idzie ich realizacja. I tak na przykład postanowieniem noworocznym nr.26 na rok 2022 było zrobić 50 stron w szkicowniku. Te szkicowniki daję później moim dzieciom. Takie swoiste „Non omnis moriar”
Szkic nr. 50 – Neapol 31 Grudnia 2022
Mamy z żona kilka takich swoich rystuałów. Jednym z nich są podróże do ważnych Muzeów na świecie. W tym roku wybór padł na Muzeum Archeologiczne w Neapolu + Muzeum Capodimonte + Pompeje. Oto szkic który powstał in-situ:

Neapol to miasto do którego będzie pasować cytat:
„W tym szaleństwie jest metoda”
Był ciepły grudniowy poranek (sic!). Temperatura w Neapolu wynosiła 14 stopni żeby w ciągu dnia wzrosnąć do 19.
Każdy dzień naszego wyjazdu zaczynaliśmy od kawy. A co jak co, tę Włosi robią doskonałą. I tak siedzieliśmy sobie patrząc na widok śmieci i szczyn. Było pusto. W tym samym miejscu wieczorem były tłumy.
Tak popatrzyłem na ten zlepek obdrapanych ścian, zaparkowanego skutera, opartej dykty, grafitti i street artu ujętego w ramy klasycznych detali. I wydało mi się to piękne.
Jakby to powiedział Umberto Eco „Historia brzydoty”
Pierwszego dnia byłem Neapolem załamany ale po 4 dniach muszę przyznać, że to miasto ma niepisaną magię. Coś w nim do cholery jest. Genius Locci.
Piękno krajobrazu zimowego – Skierniewice
Następny szkic powstał w arcyciekawych warunkach. Siedziałem w pociągu relacji Warszawa – Koło. Był to jeden z tych nielicznych dni kiedy całą Polskę pokryła śnieżna pierzyna. Od jakiegoś czasu używam białego tuszu Kuretake. Można nim robić cuda. I tak szukałem tematu do szkicu. Nawet nie przypuszczałem, że za chwilę zobaczę coś tak pięknego.

Minęliśmy stację Skierniewice i dosłownie kilkaset metrów dalej zobaczyłem temat mojego kolejnego szkicu.
Oczywiście nie da się rysować z pędzącego pociągu. Dlatego czekając na inspirację telefon miałem przygotowany. Szybkie zdjęcie, trochę wyszło rozmazane ale dało się z niego rysować. To znaczy było mocno rozmazane ale rysownik dlatego jest artystą, że może na przykładzie nawet drobnych przesłanek opowiedzieć szkicową historię.
Skala szarości flamastrów
To co w tym szkicu warto zobaczyć to że najjaśniejsze elementy to pokrywa śniegowa. Zarówno na ziemi jak i na gałęziach. Miałem przy sobie flamastry Tombow w odcieniach szarości. Co ciekawe wróciłem do nich po prawie 30 latach. W 1993 roku kupiłem sobie jednego bo wydatek był horrendalny. Wtedy kosztował tyle jak byś teraz wydał 50 zł za jedną sztukę. Przez wiele lat nie było mnie na nie stać. Potem używałem Promarkerów. A teraz chyba znów się przesiądę na te Tombow-y
Mają one jedną wspaniałą cechę – nie przebijają na drugą stronę kartki. Co w szkicowniku jest dość istotne.
Dzięki odcieniom szarości mogłem oddać szarość nieba. Wtedy biel śniegu jest jeszcze bardziej widoczna. Stroną pędzelkową mogłem zrobić smugi na śniegu – tam gdzie były jakieś muldy. Całość dopełniłem cienkopisami Kuretake i UniPin… aaaa i na koniec białe gałęzie tuszem Kuretake.
Dominatica – szkice koncepcyjne – prawdziwa frajda
Czy to jeszcze jest szkic czy już rysunek?
Przypatrz się uważnie obrazkowi niżej. I zastanówmy się nad „prawidłowym” użyciem słowa szkic.

Jedną z najpopularniejszych definicji słowa szkic jest:
Szkic jest to lapidarne i szybkie przedstawienie sedna, idei.
Zadałem to samo pytanie sztucznej inteligencji i oto co dostałem:
Szkic to szybki rysunek lub przedstawienie w formie obrazu, używany do przedstawiania pomysłów lub koncepcji. Może być wykonany odręcznie lub za pomocą narzędzi cyfrowych, takich jak tablet graficzny lub program do tworzenia grafiki. Szkic jest często używany w projektowaniu, architekturze, sztukach plastycznych i innych dziedzinach, w których wizualne przedstawienie jest ważne dla komunikacji i rozwijania pomysłów.
Trzeba przyznać, że w tym przypadku jest to sensowna wypowiedź.
Z obu cytatów możemy wyabstrahować jeden wspólny wyraz – szybki. Jeżeli przyjęlibyśmy że jest to warunek konieczny to zaprezentowana grafika jest rysunkiem tyle, że w szkicowniku. Czyli fakt bycia rysunku w szkicowniku nie jest równoznaczny z tym że mamy do czynienia ze szkicem.
Prezentowany rysunek zajął mi dobre 20 godzin i jest w formacie dwóch kartek A4 czyli rozmiar A3 papieru.
Szkice Dominatica – kreowanie Universum
Dominatica to taki międzynarodowy projekt w którym każdy kto bierze udział może mieć własny układ słoneczny. A nawet całą galaktykę. Ja chętnie sobie coś rysuję do tego.

Na początku metodą KDD i głosowaniem w Internecie wybrałem nazwę planety – Centix. Potem narysowałem układ kontynentów i pasm górskich. Potem przyszedł czas na stolicę Centix – Kuretay. A potem rozpoczęły się „Opowieści z Centix”.
To co tu widzisz to ilustracja badań nad niesamowitą formą roślinną. Roślina ta nazywa się Gazona „łac: Gasonus Centix”. Jest to roślina o gigantycznych rozmiarach. Zawsze występuje przy stromych skałach. Na Centix znane są gazony o wysokości 500 metrów. Gazona ma pewien ciekawy system czepny. Dokleja się do skały, która jest dla niej wielką podporą. Już pierwsze badania laboratoryjne wykazały że w miejscu połączeń następuje jakaś forma mikoryzy.
Szkice kielichów gazony wypełnionych mazią
Gazona ma kwiaty-owocniki w kształcie wielkich talerzy. Każdy taki okrąg ma stożkowe zagłębienie. W rzeczywistości każdy z owocników jest połączeniem setek drobniejszych elementów. Kiedy kielichy te dojrzewają gazona opuszcza je na dół. Jednocześnie wydzielając słodką maź bogatą w składniki odżywcze. Kiedy cały kielich dojrzeje tp styka się z ziemią a następnie odpada od wici które go trzymały. W tym miejscu powstanie nowy owocnik.
Szkice przedstawiają badania pierwszych osadników i naukowców. Pokazane tu jest jak sondy wbite w owocniki i lep sprawdzają skład chemiczny. Nad całością unosi się dron który „pilnuje” aby członkowi wyprawy nie stała się krzywda
Dołącz do nas zrób szkice swojego układu słonecznego
Dominatica to projekt otwarty. Jeżeli chcesz pobawić się w Stworzyciela lub Imperatora to czeka Cię świetna kreatywna przygoda. Jeżeli stworzysz jakieś szkice to wyślij mi (Wojciechowi Domińczakowi) swoje pomysły na priva na Fb. Lub na maila dominczak.w@gmail.com
Szkice flamastrami w skali szarości
Jeszcze tak na koniec wrzucę szkic który też zrobiłem w grudniu. Była to lekcja on-line Live gdzie pokazywałem jak posługiwać się tymi narzędziami. Rysunek ten zrobiłem flamastrami Tombow w odcieniu Warm Grey.

Podsumowanie/ Summary 🙂
- – miej oczy dookoła głowy – wyszukuj tematy rysunkowe – one są wszędzie
- – zawsze miej przy sobie szkicownik – najlepiej z twardymi okładkami
- – kup sobie flamastry Tombow i pobaw się nimi
- – dołącz do Universum Dominatica – ciesz się kreowaniem – na początku nie musi Ci wychodzić
- – interesuj się sztuką – to fajne zajęcie 🙂
- – dołącz do Podróży Bobina:
Misja Domina – Podróże Bobina
Może zechcesz zerknąć na te artykuły:
Inktober – rysunkowe święto w Październiku – ja zawsze biorę udział
Przygotowanie dla kandydatów na architekturę – robię to od 30 lat – czasami włos się na głowie jeży
Poradnik rysunkowy – o wiatraku, o kompozycji i w ogóle dużo porad
A może chcesz się zapisać do mojej Szkoły rysunku na jakiś kurs artystyczny? [link]
Linki – bardzo mi są potrzebne!
Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak bardzo ważne są linki z innych stron. Jeżeli możesz zalinkować do tego artykuł z jakiejś strony www to bardzo mi zrobisz dobrze. Nawet jak samemu nie potrafisz to poproś kogoś kto obsługuje stronę www Twojej szkoły, Twojej firmy, lub organizacji w której pracujesz. Dzięki 🙂
No i gorąco polecam OLADO
Jest taka platforma Video z kursami rysunkowymi. Nazywa się Olado. I bardzo polecam … szczególnie, że to ludzie z Domina robili tam lekcje 😜
Jak narysować psa – lekcja rysunku on-line

O szkicowaniu ciąg dalszy
Szkicownik towarzyszy mi zawsze. Mam taką check-listę i jest tam kwadracik ze szkicownikiem.
Biorę go dlatego żeby się też nie nudzić. Jeżeli w wyszukiwarkę wpisałeś szkic lub szkice to wyskoczył Ci ten artykuł. Nie zwlekaj z kupieniem szkicownika i też noś go ze sobą.
Czy rysuję tylko to co zobaczyłem? Nie!
Szkice projektowe – do projektów różnych.
Kiedy mam trochę wolnego czasu powstają szkice projektowe. Kilka lat temu Rodzina Domina zdecydowała, jej maskotką będzie Bobin. Sam projekt powstał w Domin Poznań ale trzeba było dostosować go do działań przemysłowych.
Maskotkę zamówiłem w Polsce ale firma, która je realizuje zamawiała go w Chinach. Dlatego trzeba było naszkicować gdzie będzie co i w jakim kolorze.

qefwef

